Powrót po wakacyjnym urlopie do szkoły czy biura często wiąże się ze stresem i problemami z koncentracją. Możesz sobie pomóc wejść w rytm pracy za pomocą naturalnych metod, na przykład aromaterapii. Jakie olejki eteryczne zbawiennie wpłyną na poprawę umysłowej kondycji? Sprawdź, jakie polecamy.

Aromaterapia na zmęczenie umysłowe po lecie

Chociaż na urlop wyjeżdżamy z nadzieją na regenerację umysłowej kondycji i absolutne odprężenie, często wracamy z niego… jeszcze bardziej zmęczeni. Wakacje z dziećmi, korki na autostradzie, nagłe zmiany wyjazdowych planów, ale też wyjście z naturalnego rytmu dom-praca-dom sprawiają, że po lecie paradoksalnie jeszcze trudniej nam zaadoptować się z biurowych obowiązków. Podobnie bywa z dziećmi, które na początku roku szkolnego miewają problemy z koncentracją i z trudem przystosowują się do stresów związanych z lekcjami, klasówkami, szkolnymi ograniczeniami. Na szczęście można sobie w takich chwilach pomóc w naturalny sposób – za pomocą aromaterapii. To metoda nie tylko szalenie skuteczna, ale też przyjemna, ogólnodostępna, zgodna z ekologicznym stylem życia.

Jak aromaterapia może pomóc w przypadku umysłowego zmęczenia? Lotne cząsteczki związków zapachowych docierają bezpośrednio do mózgu za pośrednictwem receptorów węchowych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. Już w mózgu oddziałują na połączenia nerwowe, które decydują o wielu procesach w organizmie, od przekazywania sygnałów bólowych po pracę mięśni. Odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb olejki eteryczne stymulują różne impulsy nerwowe, wywołując pożądany przez nas efekt: stan uspokojenia, większą koncentrację, możliwość szybszego zapamiętywania informacji, relaks, senność. Jakie olejki eteryczne wybrać w przypadku problemów z tymi obszarami naszego funkcjonowania? Sprawdźmy.

Najlepsze olejki eteryczne na koncentrację

Jeśli chcesz osiągnąć najlepszy rezultat i za sprawą aromaterapii poprawić koncentrację, usunąć zmęczenie i pracować efektywniej, wybierz doceniane już od setek lat olejki eteryczne.

Ten olejek nazywany jest królem wśród olejków eterycznych na koncentrację. Podobno jego moc doceniali już starożytni Grecy, którzy podczas nauki nosili wieńce właśnie z rozmarynu. Zawsze podkreślamy, że olejek destylowany z gałązek rozmarynu stawia na nogi lepiej niż espresso. Wspomaga procesy poznawcze i sprawia, że zdecydowanie szybciej można przyswoić i zapamiętać informacje.

Olejek z mięty pieprzowej ma orzeźwiający, świeży zapach, który dodaje ekspresowo dodaje wigoru. Wpływa dobroczynnie na kondycję umysłową, mobilizuje do pracy, a jednocześnie łagodzi bóle głowy wywołane nadmiernym skupieniem, niewyspaniem i stresem.

Po powrocie z wakacji warto dyfuzować w mieszkaniu czy gabinecie również olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy. Jak działa? Zmniejsza stany lękowe, sprawia, że chętniej się uczymy i czujemy się spokojniejsi, bardziej zadowoleni i optymistycznie nastawieni do świata.

Blendy na zmęczenie i nie tylko

Dobroczynny wpływ olejków eterycznych na umysł warto też wykorzystać synergicznie – dzięki temu poszczególne nuty zapachowe będą się wzajemnie „podbijać”, przynosząc jeszcze lepsze efekty. Chociaż mieszanki olejków możesz zrobić samodzielnie, możesz sięgnąć po gotowe blendy, które znajdziesz w naszym sklepie. Jakie polecamy?

Specjalna mieszanka olejków eterycznych „Na zmęczenie” dedykowana jest wszystkim, którzy chcą się pobudzić i dodać sobie wigoru podczas nadganiania deadline’ów. Skład tego blendu opiera się na naturalnych olejkach eterycznych z rozmarynu i mięty, które orzeźwiają, energetyzują i nastrajają na intensywne burze mózgów w pracy czy klasówki.

Mieszanka w 100% naturalnych olejków eterycznych „Pamięć” została przez nas przygotowana z myślą o wszystkich, którzy potrzebują wsparcia podczas wytężonej pracy umysłowej czy właśnie w okresie powakacyjnych powrotów do szkolnych murów. W składzie znajdziesz rozmaryn i szałwię muszkatołową.

Ten blend naszej marki AromaLab nie tylko niweluje bóle głowy wywołane stresem czy zmęczeniem, ale też pobudza do działania, dodaje wigoru. To za sprawą przemyślanej, orzeźwiającej kompozycji zapachowej, łączącej olejek z cytryny, geranium, mięty i anyżu.

Zanim wybierzesz się do apteki po suplementy poprawiające pamięć i koncentrację, wypróbuj w 100% naturalną metodę poprawiania pracy umysłu: aromaterapię. Olejki eteryczne możesz stosować na wiele sposobów, w zależności od potrzeb – na przykład rozpylając w pomieszczeniu czy nacierając olejkami skórę w okolicy skroni lub nadgarstków.

Jak stosować olejki wzmacniające koncentrację?

Jak już wspominaliśmy w ostatnim wpisie, stosowanie olejków eterycznych (nawet jednorazowo!) może przynieść poprawę koncentracji i umiejętności zapamiętywania. Jak w pełni wykorzystywać ich moc w domu, biurze czy w samochodzie? Podpowiadamy.

Dyfuzowanie olejków eterycznych w domu i biurze

Jedną z najprostszych i najbardziej efektywnych metod korzystania z olejków eterycznych, jest ich dyfuzowanie za pomocą kominków do aromaterapii, wonników, nebulizatorów czy dyfuzorów ultradźwiękowych. Chociaż urządzenia te różnią się mechanizmami działania, mają taki sam cel: dostarczyć substancje zapachowe (frakcje olejków) do nozdrzy. Tam reagują one ze znajdującymi się w śluzówce receptorami błonowymi, skąd sygnał przekazywany jest do limbicznych i podwzgórzowych części mózgu za pomocą opuszki węchowej. Mózg uwalnia odpowiednie neuroprzekaźniki, wywołując w ten sposób spodziewany efekt, różny w zależności od wybranego olejku eterycznego. Dyfuzowanie, a więc rozpylanie w powietrzu substancji zapachowej, warto wybrać zwłaszcza w przypadku olejków czy blendów na koncentrację, służących pracy i nauce. Dlaczego? Bo dzięki niemu możesz wykorzystać mechanizm sprzężenia zwrotnego. Każdorazowo przed zabraniem się do pracy przez 15 minut wietrz pomieszczenie, a następnie rozpyl w nim olejek lub blend. Po pewnym czasie już sam zapach będzie dla Twojego mózgu sygnałem do bardziej skoncentrowanego na obowiązkach działania.

Nacieranie skroni lub nadgarstków olejkami eterycznymi

Kolejny sprawdzony sposób na zwiększenie koncentracji z pomocą olejków eterycznych (na przykład z rozmarynu czy mięty pieprzowej)? Nacieranie kroplą takie produktu skroni lub nadgarstków. To metoda błyskawicznie energetyzująca, bez konieczności stosowania skomplikowanych rytuałów, takich jak kąpiele czy masaże. Zasada jest prosta: łączysz wybrany olejek eteryczny czy blend z olejem bazowym (na przykład jojoba), a następnie wcierasz w wybraną partię ciała, wykonując przy okazji pobudzającą akupresurę. Popularną metodą wdychania olejków eterycznych jest też tak zwana inhalacja z dłoni. Wystarczy skropić dłonie dosłownie dwoma kroplami wybranego olejku lub mieszkanki olejków, oczywiście po wcześniejszym rozcieńczeniu, delikatnie je potrzeć o siebie, a następnie głęboko wdychać. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku korzystania z cytrusowych olejków eterycznych (takich jak olejek z cytryny czy słodkiej pomarańczy) – są fotouczulające.

Wdychanie olejku eterycznego prosto z chusteczki czy morskiej soli

Pierwsza pomoc przed ważnym egzaminem, rozmową o pracę, burzą mózgu w biurze? Wdychanie olejku eterycznego bezpośrednio z flakonika, a najlepiej z chusteczki nasączonej kilkoma jego kroplami. Tę metodę możesz zastosować już w samochodzie, montując chusteczkę na wywietrzniku klimatyzacji. Inny sprytny patent to rozpuszczenie odrobiny olejku w małym pudełeczku z gruboziarnistą solą morską. Taką wersję „soli trzeźwiących” możesz zabrać ze sobą wszędzie, ratując się w sytuacjach, które wymagają od Ciebie koncentracji i zdecydowanego działania.

Poprawiające koncentrację i mobilizujące do pracy działanie olejków eterycznych z rozmarynu czy mięty pieprzowej jest faktem. Możesz wykorzystywać ich moc na wiele sposobów, wybierając taki rodzaj inhalacji, jaki najbardziej Ci odpowiada. Najlepiej łączyć je w zależności od potrzeby i okoliczności, na przykład w domu korzystając z dyfuzora, a na 5 minut przed wejściem do gabinetu szefa – sięgając po skropioną olejkiem chusteczkę.