Poradnik

Olejki eteryczne na jesień

By 9 lutego 20215 czerwca, 2023No Comments

Jesień to dobry moment na to, żeby przestawić umysł i ciało na wolniejsze obroty, zadbać o siebie, zatrzymać, pozwolić sobie na absolutny relaks. Pomoże Ci w tym… aromaterapia. Jakie olejki eteryczne najlepiej sprawdzą się w pierwsze jesienne dni? Oto kilka najlepszych wariantów.

Aromaterapia jesienią – o czym pamiętać?

Aromaterapia to znany od tysięcy lat naturalny sposób wpływania na nastrój, a nawet zachodzące w ciele procesy za pomocą odpowiednio dobranych substancji zapachowych. Odpowiadające potrzebom i celom takiej terapii są szalenie skuteczne i w krótkim czasie mogą wywołać spodziewane efekty: pozwolą osiągnąć stan błogiego relaksu albo zwiększą ilość energii, poprawią koncentrację, a nawet będą dobrym wsparciem w leczeniu depresji. Nuty zapachowe możesz zmieniać nie tylko w zależności czy samopoczucia czy pory dnia, ale też od pory roku.

Aromaterapia jesienią może przyczynić się do zwiększania sił obronnych organizmu w profilaktyce przeziębień, poprawią nastrój obniżony z powodu braku słońca czy powrotu do obowiązków. Prawidłowo dobrane zapachy pomogą też odkazić drogi oddechowe, poprawią witalność organizmu, a do tego wyczarują w mieszkaniu przytulną atmosferę. Jesienią warto też pomyśleć o połączeniu aromaterapii z troską o urodę! Olejki eteryczne możesz stosować chociażby w rytuałach nawilżających przesuszoną po lecie skórę.

Najlepsze olejki na jesień

Jakie olejki eteryczne wybrać jesienią? To zależy w dużym stopniu od indywidualnych upodobań, ale warto wziąć pod uwagę kilka wariantów, które polecane są przez ekspertów od aromaterapii.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest bardzo silnym antyseptykiem. Polecany jest w okresie zachorowań na grypę, ale przyda się też do niwelowania wewnętrznych napięć. Ma mocny kamforowy zapach, który relaksuje i odświeża. Ze względu na swoje przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości, może być stosowany również na skórę w przypadku jesiennych powrotów niedoskonałości, na przykład wyprysków.

Naturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną trawy cytrynowej, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w miejscowym odkażaniu ran czy leczeniu problemów skórnych, ale też w aromaterapeutycznej profilaktyce grypy.

Olejek cytrynowy ma świeży zapach i energetyzujące, pobudzające do działania właściwości. Sprawdzi się w przypadku aromaterapii osób, które jesienią tracą wigor. Alternatywą dla cytrynowego olejku eterycznego może być też olejek grapefruitowy. Antyseptyczne cytrusowe olejki można włączyć do pielęgnacji skóry właśnie jesienią, w okresie mniejszego nasłonecznIenia (mogą powodować zwiększoną wrażliwość na promieniowanie UV).

Cynamonowy olejek eteryczny destylowany z kory drzewa cynamonowego ma słodki zapach, który poprawia samopoczucie, ale jest przy tym znakomitym antyseptykiem. Właśnie dlatego sprawdzi się idealnie w jesiennej aromaterapii! Łagodzi zapalenie gardła czy kaszel, ale też reumatyzm. Szczególną ostrożność należy zachować przy aplikowaniu olejku na skórę – zawsze powinien być rozcieńczony.

Olejek z sandałowca zachodnioindyjskiego z dodatkiem walerianolu to cudowne remedium na stany napięcia i stresu, ale też na przesuszoną skórę – unikalne połączenie tych dwóch właściwości czyni z tego produktu idealny dodatek do kominka zapachowego w okresie jesieni. Dodatkowy plus? Olejek rozkurcza mięśnie szkieletowe i łagodzi bóle wynikające z czasu spędzanego w zgarbionej pozycji przed komputerem.

W 100% naturalny olejek paczuli kojarzy się z ciepłem, luksusem i przyjemnością. Stosuj go w dyfuzorze, żeby wyczarować w pomieszczeniu odpowiednią, sprzyjającą relaksowi atmosferę, a także wykorzystuj we wszelkich zabiegach aromaterapeutycznych, których celem jest poprawa kondycji przesuszonej słońcem cery.

Mieszanki olejków eterycznych

Aromaterapia jesienią może opierać się na dodawaniu wybranego olejku do kominka zapachowego, ale też na tworzeniu autorskich mieszanek, które najlepiej trafią w Twoje potrzeby. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że aromaterapeutyczne działanie poszczególnych olejków jest skuteczniejsze w synergii, czyli połączeniu z innymi olejkami. Wymieszane olejki wzmacniają wzajemnie swoje działanie, przez co jest ono zdecydowanie silniejsze, niż pojedynczo.

Możesz samodzielnie połączyć olejki eteryczne, na przykład cytrynowy, grapefruitowy i z tea tree albo wybrać gotowe, sprawdzone rozwiązanie, czyli specjalne blendy. Postaw na to, które przygotował zespół ekspertów marki Aromalab: składające się w 100% z idealnie dobranych do siebie naturalnych olejków eterycznych i dokładnie trafiają w Twoje potrzeby jesienią.

To wyjątkowa mieszanka, która błyskawicznie przyniesie Ci ulgę przy zatkanym nosie. Oddychanie ułatwią substancje zawarte w olejku eterycznym z liści eukaliptusa (eukaliptol) i naturalnym olejku z mięty (mentol). Lawenda zadziała przy tym przeciwbólowo i łagodząco na podrażnione śluzówki, a drzewo herbaciane odkazi drogi oddechowe.

Ten blend polecany jest każdemu, kto lubi jesienią zmysłowe zapachy i chce nastroić się do chwil spędzanych w przytulnych czterech kątach. W tej mieszance połączone zostały znane afrodyzjaki, takie jak olejek eteryczny z czarnego pieprzu, gałki muszkatołowej, cynamonu, a także z pomarańczy i mandarynki.

Jesienią odczuwasz deficyt energii? Idealna dla Ciebie będzie mieszanka trzech olejków: z rozmarynu, mięty i cytryny. Pobudzi do działania poprawi koncentrację i przyda się w sezonie powrotów z urlopu prosto na naradę w gabinecie szefa.

Aromaterapia jesienią może wzmocnić Twój układ odpornościowy, przynieść ulgę w katarze, a nawet nastroić na zmysłowy seks. Zadecyduj, czego najbardziej potrzebujesz w tej chwili i wykorzystaj niezwykłą moc naturalnych olejków eterycznych, które zadziałają lepiej, niż suplementy diety!